”Hvis du kigger rundt på din kontorplads lige nu, så leverer vi alt omkring dig. Det du sidder på. Det du rører ved. Vi sælger IT-løsninger, møbelindretning og kontorforsyninger,” siger Jan Sørensen, der i 2018 overtog Kontor Syd – en virksomhed med 12 lokationer fordelt over Jylland og Fyn med omkring 100 ansatte. Kontor Syd har 47 års historie og et imponerende sortiment inden for kontor, IT og indretning.
Men produktporteføljen spænder så vidt, at Jan Sørensen hurtigt oplevede, at dialogen med kunderne blev meget tung, hvis alt fra kontorstole til IT-løsninger skulle afdækkes.
”Det er en stor opgave at fortælle alt, hvad vi kan tilbyde hos Kontor Syd på én gang. Derfor havde jeg brug for, at vi fandt en alternativ måde, hvorpå vores kunder kunne få et indblik i alt det, vi som totalleverandør kan tilbyde”, fortæller han. Derfor begyndte han at lede efter en ny måde at samle kunder og leverandører i et format, der var både effektivt og engagerende.
Løsningen fandt han i et tæt samarbejde med Alsik Hotel & Spa i Sønderborg, hvor de sammen udviklede et nyt messeformat i eventbygningen Sergenten. Den historiske bygning blev for mere end 100 år siden opført til værkstedslokaler for militæret, men er i dag topmoderne og med fleksibelt design. Her samlede Kontor Syd leverandører og kunder under ét tag, for at vise bredden af deres sortiment frem på en professionel og mere værdiskabende måde.
Messeformatet har været så stor en succes, at Kontor Syd efterfølgende har afholdt endnu en messe i Sergentens lokaler. Derudover har Jan Sørensen også afholdt kickoff-arrangementer for sine egne medarbejdere på selve hotellet.
Professionelt, løsningsorienteret værtskab
Ifølge Jan Sørensen er den vigtigste grund til, at han vender tilbage til Alsik, når der skal afholdes events, messer eller møder, professionalismen og det værtskab, Alsik tilbyder.